front end (فرانت اِند) چیست

Front end (فرانت) و بک اِند (Back end) عباراتی هستند که توسط برنامه نویسان و متخصصان رایانه برای توصیف لایه هایی که از سخت افزار تشکیل می دهند ، یک برنامه رایانه ای یا یک وب سایت هستند که براساس میزان دسترسی آنها برای کاربر ترسیم می شوند.

قسمت Front end قسمتی است که شما همین الان دارید بهش نگاه میکنید. همین صفحه…
به این میگن Front:

  • تشکیل شده از زبان های HTML و CSS و js
  • ظاهر کار UI
  • تجربه کاربر UX

میزان دسترسی که شما در این صفحه دارید در حدیست که میتوانید حالت اجرا شده کد را ببینید. حتی می توانید آن را تغییر دهید. امیدوارم با مرورگر کروم این سایت و باز کرده باشین چون من دارم روی مرورگر کروم و توی محیط دسکتاپ این آموزش و میدم. به اینجا نگاه کنید:

  1. روی صفحه راست کلیک کنید و آخرین گزینه یعنی inspect element را بزنید.
  2. از طریق این صفحه باز شده شما می تونید اِلِمان ها و متون بکار رفته در صفحه را تغییر دهید، همونطور که میبینید توی عکس عنوان صفحه و متن فهرست ها را تغییر دادم:
  3. میتونید این ویدیو رو ببینید😁:

یک مثال ساده از اتصال (فرانت) Front end و Back end

جایی که شما فرم پر میکنید، نیاز داریم اطلاعاتی که شما توسط فرم پر کرده اید را دریافت و پردازش کنیم. ممکنه بتونید اسم فرم و نام تک تک input ها را تغییر بدهید ولی نمیتوانید ساختار داده ای که ما گفتیم چطور ذخیره شود را تغییر دهید. برای همین نیاز داریم در جایی به اسم پایگاه داده (Database) ذخیره کنیم. در واقع این اطلاعات را از طریق فرانت (Front) که کاربر به آن دسترسی دارد و فرم را پر میکند، میگیریم. حالا از طریق زبان های Back end، آن را در پایگاه داده ذخیره می کنیم.

front end (فرانت اِند) چیست
                            

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *