تولید اپلیکیشن یا سایت (نرم افزار) چگونه است

سایت، اپلیکیشن یا بصورت کلی تر هر نرم افزار با توجه به امکانات و خدماتی که ارائه می دهد، روند تولید جداگانه ای دارد.

بطور کلی تر نرم افزار، مجموعه ای از داده ها یا دستورالعمل ها است که به دستگاه می گوید که چگونه کار کند و چه کاری را انجام دهد.

سوالی که معمولا ایجاد شده به این شکل است:

برای تولید اپلیکیشن مثل (quiz of kings) به چه مواردی نیاز داریم؟

ابتدا باید توجه داشت آیا اپلیکیشن ما نیاز به ارتباط و ذخیره سازی اطلاعات در سرور را دارد یا خیر. اپلیکیشن هایی که آفلاین هستند، نیاز به قسمت بک اِند (back end) ندارند چون اصلا دیتایی را در سرور ذخیره نمیکنند. بنابراین فقط نیازمند طراحی قسمت فرانت اِند (front end) می باشیم.

فرانت اِند (front end) و بک اِند (back end) دیاگرام

برای طراحی قسمت فرانت همانطور که در این مقاله فرانت را توضیح دادم نیازمندیم زبان های زیر را بلد باشیم:

  • html – برای طراحی فرانت برای وب و اپلیکیشن های هایبرید و pwa
  • css – برای طراحی فرانت برای وب و اپلیکیشن های هایبرید و pwa
  • js – برای طراحی فرانت و همچنین بَک برای وب و اپلیکیشن های موبایل و pwa
  • xml – برای طراحی اپلیکیشن های بومی (native application) اندروید و iOS

همانطور که از قبل بخش فرانت اِند (front end) و بک اِند (back end) را توضیح دادیم درواقع رابط کاربری یا بخش ui توسط این زبان ها طراحی می شود و اگر اپلیکیشن آفلاین باشد و نیاز به ارتباط با سرور نداشته باشد، ما تا همینجا کار را به اتمام رساندیم، در غیر اینصورت نیازمند طراحی بخش بک اِند نیز هستیم. برای اینکه قسمت بک اِند را طراحی کنیم باز هم نیازمند این هستیم بدانیم آیا اپلیکیشن ما اطلاعاتی را ذخیره میکند بصورت آنلاین یا خیر. درصورتی که اطلاعات ذخیره میکند ما نیازمند انتخاب یک پایگاه داده، متناسب با نیاز های اپلیکیشن خود می باشیم.

از انواع پایگاه داده میتوان نام برد: mongodb, mysql, sql, oracle و… که هر کدام ساختار و کاربرد خود را دارند. سپس باید با توجه به اپلیکیشن زبان برنامه نویسی بخش بک اِند را انتخاب کنید.  از جمله زبان های موجود در بخش بک اِند: php,c#,asp,c++,javascript (js),python,go و…

برای مثال این سوال یعنی طراحی اپلیکیشن یا بازی مثل quiz of kings، ابتدا نیاز داریم فرانت را طراحی کنیم که در این اپلیکیشن که کاملا native طراحی شده، مشخص است که با xml و بصورت بومی بخش اندروید و ios را طراحی کرده است. بخش بک اِند هم با یک زبانی طراحی شده و در نهایت این دو (فرانت و بک) به هم وصل شدند.

این که تفاوت این زبان ها در چیست و کی باید از کدام زبان استفاده کرد را در مقالات بعدی حتما بررسی خواهیم کرد.

تولید اپلیکیشن یا سایت (نرم افزار) چگونه است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *