بک اِند (back end) چیست

قسمت بک اِند (Back end) قسمتی از برنامه است که دسترسی به آن توسط کاربر امکان پذیر نیست. اکثر داده ها و نحو عملیاتی در قسمت Back end  ذخیره و انجام می شوند. به طور معمول کد از یک یا چند زبان برنامه نویسی تشکیل شده است. از جمله زبان های کاربردی در قسمت back end میتوان نام برد: php, c#, asp,  java, nodejs, python و…

پردازش ها، ذخیره داده ها در دیتابیس و تصمیم گیری ها به عهده بخش بک اِند یک نرم افزار می باشد. شما صرفا دسترسی دارید تا از این قسمت استفاده کنید و مجاز نیستید آن ها را تغییر بدهید چون اصلا دسترسی به کد ندارید.
بله… شما ممکن بود در قسمت فرانت اِند بتوانید حتی کد هارا حداقل برای استفاده شخصی خودتان تغییر دهید ولی این امر در بک اِند امکان پذیر نیست. این قسمت بسیار حیاتی و مهم هست، حتی شرکتی که تلگرام را open source ارائه داده است، فقط بخش فرانت اِند ان را ارائه داده است، اگر میخواست که بخش بک اِند را نیز ارائه دهد آنوقت قطعا تلگرام به این حد امنیت نداشت.

هدف وجود بک اِند (back end) و فرانت اِند (front end)

معماری سیستم برای اهداف مختلف به اجزای back end و front end تقسیم می شود. از رایج ترین دلیل ها در نرم افزار و توسعه وب برای تجزیه به بک اِند و فرانت اِند از نظر مهارت های مورد نیاز و ایجاد سادگی در ابعاد گسترده است. جنبه فرانت اِند یک پروژه معمولاً توسط متخصصانی مانند طراحان وب انجام می شود در حالی که قسمت انتهایی توسط مهندسین و توسعه دهندگان اداره می شود.

بک اِند (back end) چیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *